Ashburn/Virginia 05527896905
Klor dioksit nedir? Nerelerde kullanılır?

KLORDİOKSİT NEDİR?

Klor dioksit; formülü CloO2 olan kimyasal bir bileşiktir. Madde hali gazdır. Algler, mantarlar, mikroplar, virüsler ve protejenlerin yok edilmesinde kullanılan bir dezenfektandır. Koruma süresi oldukça uzundur.  Klor dioksit her çeşit suyun çevreye uymasını ve şartlandırılmasını sağlar. 

KLORDİOKSİT KULLANIM ALANLARI

Klor dioksit yaygın olarak kağıt fabrikalarında ağartıcı olarak ve su arıtma tesislerinde dezenfektan olarak kullanılmaktadır.  Belediye içme sularının dezenfekte edilmesinde ve unun ağartılmasında da kullanılmaktadır.  

Klor dioksit ilk olarak 1994 yılında Niagara Şelalesi’nde bulunan New York Su Arıtma Tesisinde içmek suyundan fenolü uzaklaştırmak amacıyla kullanılmıştır.

İçme Sularının Dezenfekte Edilmesinde Klor Dioksit

Klor dioksit şebeke sularının temizlenmesinde çok uzun zamandır kullanılan bir yöntemdir. Şebeke suları klor dioksitle dezenfekte edilir. Bu işlem sayesinde içme ve kullanım suyu zararlı maddelerden arındırılmaktadır. Sadece mikrop ve bakterilerin değil şebeke suyunda bulunan yosunların ve sudan bulaşacak hastalıkların da engellenmesini sağlamaktadır.

Tarım Alanında Klor Dioksit

Ayva, armut, elma gibi ağaçlarda ateş yanığı problemi söz konusudur. Ateş yanığı problemi dolayısıyla birçok ağaç artık meyve vermez ve kesilecek duruma gelir. Ayrıca ağaçlarda kara kale, küllenme gibi hastalıklarda ağacı kurutur ve ağaç kesilme durumuna gelir.  Böyle durumlarda klor dioksit sayesinde ağaçlara zarar veren bakteriler ve hastalıklar ortadan kaldırılır. Hatta hastalık sebebiyle kesilme durumuna gelen ağaçları kurtarır.

Gıdaların Paketlenmesi Alanında Klor Dioksit 

Klor dioksit sebze ve meyvelerin paketlenmesi aşamasında dezenfektan olarak kullanılır. Bakteriler, sebze ve meyvelerin ömürlerinin kısa olmasına sebep olur.  Klor dioksit kullanılarak raf ömrü normalde 5 gün olan sebze ve meyvelerin raf ömrü 14 güne kadar uzatılmış olur. Koku Kontrolü ve Koku Giderilmesi İçin Klor Dioksit 

Klor dioksit; organik kokuların, endüstriyel atıkların yaydığı kötü kokuların ve kanalizasyon kaynaklı kokuların seviyesini olabilecek en minimum düzeye indirir. Klor dioksit kullanımı kokunun seviyesine göre ayarlanır. 

Yüzme Havuzlarını Dezenfekte Etmede Klor Dioksit

Yüzme havuzlarında suyu dezenfekte etmek amacıyla kullanılan kimyasallar insan sağlığı için oldukça zararlıdır ve yüzme astımı, ishal gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Klor dioksit suyun içerisine karıştığı zaman su ile herhangi bir tepkimeye girmez. Bu sayede havuzlardaki suyun kanserojen maddelerden arınmasına ve sudaki kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.   Klor dioksit kullanılan suda diğer kimyasallara gerek duyulmaz. Bu durum hem daha sağlıklı hem de daha ekonomiktir.

Kaplıca (SPA) Sularını Dezenfekte Etmede Klor Dioksit

Kaplıca sularında mikrobiyolojik unsurlar suda kirlenmeye sebep olur. Klor dioksit hiçbir şekilde kanserojen olmadığı için bu suların temizliğinde daima kullanılmaktadır. 

Un Ağartılmasında ve Üretiminde Klor Dioksit 

Unun beslenme değerlerini ve performansını yükseltmek için un üretiminde bazı katkı maddeleri kullanılır. Normalde öğütülmüş un sarı renktedir. Sarı renkte olan unun beyazlatılması için ise bazı ülkelerde oldukça zararlı olan Benzoil peroksit ve Potasyum Bromat kullanılmaktadır. Ancak bu maddeler insan sağlığı açısından zararlı olduğu bazı ülkeler bu maddelerin bu alanda kullanımını yasaklamıştır. Unun beyazlatılması için kullanılacak hem en sağlıklı hem de en uygun madde klor dioksittir. 

Kümes Hayvanlarının Yetişmesinde Kullanılan Klor Dioksit 

Kümse hayvanlarının içecekleri suların içerisinde bulunan bakteriler ve mikroplar yetiştirilen hayvanların kilo almasına engel olur, ölüm oranlarını yükseltir ve hayvanlardan istenilen verim alınamaz. Klor dioksitle hayvanların içme suları dezenfekte edilir. 

Klor Dioksit;

Kümes hayvanlarının normalden kısa sürede gelişmesini sağlar.

Ölüm oranlarının büyük oranda düşürür.

%6 oranında yemde tasarruf sağlar.

Suyun temizlenmesi için kullanılan ek kimyasallara gerek kalmaz.

Maddi kazanç sağlar.

Sadece suyun temizliğini değil, depo temizliği, kümeslerin ön yıkaması, karkas yıkaması durumlarında da oldukça etkili bir yöntemdir.

Sülfür (kükürt) İçeren Kimyasal Bileşiklerin Klor Dioksit ile Kontrolü 

Sülfür kimya dalında kükürt içeren kimyasal maddelerin bazıları için kullanılır. Bu maddeler çeşitli reaksiyonlar sonucunda koku, renk, tat korozyon ve toksitte gibi nedenlerden dolayı çevre kirletici maddelere dönüşür. Bu durum çevrede kanalizasyon gibi kokulara neden olabilir bu tarz çevre kirliliklerini kontrol altına alabilmek için klor dioksit kullanılır. 

Zebra Midyesinin Kontrolü İçin Klor Dioksit 

Endüstri alanında soğutma için kullanılan derin deniz suyu şirketlerinde zebra midyelerinin ve biyofilm tabakalarının oluşumunu engellemek amacıyla klor dioksit kullanılır. Zebra midyeleri derin deniz suyu işletmelerinin giderlerini kapatır ve buda maddi açıdan işletmelere zarar vermektedir. Klor dioksit zebra midyelerinin oluşumuna engel olarak işletmeleri bu dertten kurtarmaktadır.


Tavsiye yazı: Karbon Filtre Nedir? Ne işe yarar?

Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Tavsiye Yazı: En Popüler Elektrikli Ev Aletleri ve Küçük Mutfak Aletleri: Markalar, Modeller ve Fiyatlar
Tavsiye Yazı: Alkali su iyonizeri nedir? Nasıl Çalışırlar? En Çok Tavsiye Edilen Alkali Su İyonizeri Hangisi?
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazları nedir çeşitleri ve önemi markalar tavsiyeler
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı | En İyi Su Arıtma Cihazı


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
Bu yazıya henüz puan verilmemiş. Puan vermek istemezmisiniz ?

Yorum Gönder

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu Alanlar *