Ashburn/Virginia 05527896905
Su Arıtma Karbon Filtre Nedir?-Karbon Filtre Fiyatları

Karbon Filtre Nedir?

Karbon filtre su arıtma cihazlarında üç çeşittir; Bu filtrelerden ilki ve en önemlisi aktif karbon filtredir. Bu filtrenin bir diğer adı da “block karbon filtre” olarak geçer. Karbon filtrenin en önemli görevi suyun içinde bulunan kireci kendi içerisinde yok etmesidir. Bir diğer isimle suyun absorte edilmesidir.

Şebeke kaynaklı veya herhangi bir problem dolayısıyla sular kesildiği zaman tekrar akmaya başladığında sular kireçli akar. Sudaki kirecin filtrelenmesi ve suyun temizlenmesi için su arıtma cihazına ihtiyaç duyarız. Karbon filtrenin görevini tam olarak yerine getirip getirmediğini öğrenmek için arıtma cihazınızdan aldığınız suyla çay demleyerek bunu deneyebilirsiniz.

Eğer çaydanlığın dibinde bir kireç birikintisi varsa karbon filtre tam olarak görevini yerine getiremiyor demektir. Eğer su arıtma cihazı almayı düşünüyorsanız bu şekilde test ederek karbon filtrenin kalitesine göre tercih yapabilirsiniz.

İkinci karbon filtre ise GAC karbon filtredir. Gac karbon filtrenin görevi suyun içerisinde olan kloru yok etmektir. Klor maddesini genelde büyük işletmeler, belediyeler havuzları temizlemek için kullanırlar, klor maddesi aslında temizlik için kullanılsa da insan sağlığına zararlı bir maddedir. Su arıtma cihazları bu açıdan oldukça faydalıdır. İçeceğimiz, kullanacağımız suyu bu zararlı maddelerden arındırmak adına oldukça yararlıdır.

Klor maddesi her ne kadar arıtılsa da sudan tamamen arıtılması çok mümkün olmayan bir maddedir. Gac karbon filtre sayesinde klor maddesi sudan arıtılmaktadır.

Üçüncü filtre ise post karbon filtredir. Bu filtre aynı zamanda tatlandırıcı olarakta adlandırılmaktadır. Şebeke suyunun kokusunu, bozuk tadını düzeltmeye yardımcı olan filtredir. Su arıtma cihazlarının aslında en büyük özelliklerinden biri budur. Suyun tadını düzenlemeye yardımcı olması post karbon filtrenin aslında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Karbon filtre nerelerde kullanılır?

Karbon filtre sadece tek filtre olarak sınırlandırılmamalıdır. Yukardaki yazımızda da anlattığımız gibi üç çeşit olarak sınıflandırılmaktadır. Karbon filtrenin yaygın olan kullanım alanı genellikle su arıtma cihazlarıdır. Genel anlamda suda oluşan organik kirliliklerin arıtılmasına yardımcı olur. Karbon filtreler sudaki zararlı maddelerden arındırma adına oldukça önemlidir.

Su arıtma cihazlarında bulunan filtreler sayesinde su daha temiz ve içilebilir hale gelmektedir. Bunların yanı sıra suyun içerisinde bulunan petrol, kimyasal maddeleri de temizlemek için kullanılır. Karbon filtre suda bulunan sanayi atıklarının, klor ve bileşiklerin, deterjan gibi maddelerin sudan temizlenmesinde de kullanılır. Bu maddeler sudan arıtılmadığı zaman insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. 

Karbon filtre kimyasal-fiziki arıtma da yapar. Bu arıtma işlemi aslında fiziksel arıtma (süzme)nin yanı sıra obsorbsiyonu da kapsadığı için belli bir süre sonrasında filtrenin değiştirilmesi gerekmektedir.

Karbon filtre de dikkat edilmesi gereken  en önemli şeylerden biri de suda bulunan organik maddeyi tutmasıdır. Aynı zamanda suda bulunan bakterileri de süzdüğü için bu bakteriler organik atıklardan beslenerek üreyebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğu için karbon filtrenin dezenfekte edilmesi de oldukça önemlidir.

Karbon Filtre Ne Zaman Değiştirilir?

Karbon filtrenin avantajları kadar olmasa da dezavantajları da söz konusudur. Karbon filtre düzenli olarak dezenfekte edilmediği zaman bakteri oluşumuna yardımcı olabilir. Suda bakterilerin üremesi oldukça zararlıdır. Bu yüzden düzenli olarak temizlenmelidir ve özen istemektedir.

Karbon filtreler kimi zaman şebeke suyunun kesilip gelmesinden kaynaklı normalden fazla basınca maruz kalabilir. Böyle bir durumda filtrede yırtılma, çatlama söz konusu olabilir ve bu filtrenin değiştirilmesini gerektirir.

Karbon filtreler kalıcı değildir belli bir süre kullanıldıktan sonra değiştirilmelidir. Buda maddi açıdan bir dezavantajdır.

Karbon filtreler düzenli olarak 6-7 ay gibi bir sürede değiştirilmelidir. 

Karbon Filtre fiyatları

Karbon filtreler kalitelerine ve filtre türüne göre ücrette değişiklik göstermektedir.

Gac Karbon filtre: 50-200tl arası fiyatta değişiklik gösterebilir.

Sayaç girişli üçlü filtrelerde fiyat aralığı 450-800tl aralığındadır.

Su arıtma cihazı karbon filtreler ise 15-50tl arasında kaliteye göre fiyat değişikliği gösterebilir.


Tavsiye Yazı:  Su arıtma cihazı arıza nedenleri ve çözümleri

Tavsiye Yazı: Manyetik kireç önleyici nedir?


Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Tavsiye Yazı: En Popüler Elektrikli Ev Aletleri ve Küçük Mutfak Aletleri: Markalar, Modeller ve Fiyatlar
Tavsiye Yazı: Alkali su iyonizeri nedir? Nasıl Çalışırlar? En Çok Tavsiye Edilen Alkali Su İyonizeri Hangisi?
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazları nedir çeşitleri ve önemi markalar tavsiyeler
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı | En İyi Su Arıtma Cihazı


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
Bu yazıya henüz puan verilmemiş. Puan vermek istemezmisiniz ?

Yorum Gönder

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu Alanlar *