Ashburn/Virginia 05527896905
Su Arıtma Filtresi Seçimi Nasıl Yapılır?
Su Arıtma Filtresi Nedir?

 

Sistemin en değerli parçası olan su arıtma filtresi, suyu diğer unsurlardan ayıran bir malzemedir. Bu malzeme hem dayanıklı hem de kaliteli olmak zorundadır. Zira suyun kalitesi, su arıtma filtresinin kalitesine bağlıdır. Membran filtre seçerken pek çok parametreye dikkat etmek gerekir. Ayrıca karbon filtre seçimi konusunda da iyi bir alternatiften yararlanmak gerekir. Bu sayede içeceğiniz su hem temiz hem de kokusuz olacaktır. 

 

Su Arıtma Filtre Çeşitleri Nelerdir?

 

Sistemlerde kullanılmak üzere pek çok su arıtma filtresi mevcuttur. Bu filtreleri şöyle sıralamak mümkündür:

 

• Kum tortu filtresi: Bu filtre çeşidi, su içerisinde yer alan kum gibi katı unsurları filtreler. Bu sayede geriye sadece su kalır. Ancak tek başına yeterli değildir.
• Aktif karbon filtresi: Bu filtrenin amacı, su içerisinde yer alan kokuyu, kloru ve ağır metalleriortadan kaldırmaktır. Adını, içerisinde yer alan aktif karbon moleküllerinden almaktadır.
• Demir mangan filtresi: Su içerisinde çözünmüş olarak yer alan demiri ve manganı arıtır. Kullanılmaması halinde içeceğiniz su sizi zehirleyebilir.
• Disk tortu filtresi: Su içerisinde yer alan tortuyu filtreler. Böylece saf su içmenizi sağlar.
• Su yumuşatma filtresi: Bu filtre, suyun daha yumuşak içime sahip olmasını sağlar. Yaygın olarak tercih edilen su arıtma filtreleri arasında yer alır.

 

Yukarıda yer verdiğimiz su arıtma filtresi çeşitlerinin her biri kendi görevini görmektedir. Bu nedenle bu filtreler su arıtma cihazında yer almalıdır. Bu sayede temiz ve berrak bir su içebilirsiniz.


En kaliteli su arıtma cihazı filtreli için https://www.buzsu.com.tr/su-aritma-filtreleri/ adresini ziyaret ediniz.

 

Su Arıtma Filtresi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Elbette su arıtma filtresi seçimi konusunda filtrenin kalitesi suyun kalitesini belirler. Bu nedenle su arıtma filtresi çeşitleri arasında seçim yaparken bazı kriterleri gözden geçirmek gerekir. Gelin kriterleri inceleyelim: 

 

• Filtreleme kalitesi: Bazı su arıtma filtreleri suyun içerisindeki fiziksel ve kimyasal maddeleri ayırmada yetersiz olabilir. Bu durumda içeceğiniz su sağlıksız olabilir. Bu nedenle mutlaka güvenilir firma ve markalardan alışveriş yapılması gerekir.
• Filtrenin ömrü: Filtre ömrü, filtrenin suyu ne kadar süre boyunca tam kapasite ile filtreyeceğini ifade eder. Kalitesiz filtrelerin kullanım süresi 6 ay gibi kısa sürede dolabilir. Kaliteli filtrelerin kullanım ömrü ise 1-2 yıl olabilmektedir.
• Filtre standartları: Satın alacağınız filtre, pek çok standardı karşılıyor olması gerekir. Bu noktada marka seçimi size rehberlik edecektir. Markaların mutlaka ulusal veya küresel yetkili kuruluşlardan gerekli sertifikaları almış olması gerekmektedir. 
• Filtre takibi yapılması: Filtre takibi firma tarafından yapılıyor olmalıdır. Ayrıca firmanın filtre değişim desteği sağlaması da oldukça önemlidir. Aksi halde bir süre sonra sağlıklı su tüketmeye başlayabilirsiniz.

 

Yukarıdaki parametrelere ek olarak dikkat edilmesi gereken bazı ek unsurlara göz atalım:

 

• Su arıtma filtresi seçimi konusunda, suya sonradan gerekli mineralleri ekleyen filtreleri dikkate alın. Bu sayede mineralsiz su tüketiminin önüne geçebilirsiniz.
• Bazı su arıtma filtresi çeşitleri kendini temizleme özelliğine sahiptir. Bu filtrelerin ömrü daha uzundur.
• Su arıtma cihazında partikül (tortu), aktif karbon ve mineral filtreleri olmasına dikkat edin. Böylece hem mineralli hem de temiz su tüketebilirsiniz.
• Filtre sayısının artması, suyun kalitesine etki eder. 3 aşamalı filtreye göre 6 aşamalı filtreler daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Ayrıca suyun pH değerini bu sayede uygun aralıklarda tutabilirsiniz.

 

Elbette su arıtma filtresi seçimi yaparken sağlıklı bir sonuç elde etmek adına ihtiyacınıza odaklanmanız gerekir. Yani bulunduğunuz yerde çeşme suyunun durumuna uygun hareket etmeniz gerekmektedir. Örneğin suyunuz aşırı kireçli ise buna uygun çözümler sağlamak gerekir. Kireçli su, filtrede tıkanmaya neden olabilmektedir.

 

Su Arıtma Filtre Ömrü Ne Kadar?

 

Filtrenin kullanım ömrü, filtrenin kalitesine göre değişmektedir. Bazı filtreler bir yılı doldurmadan kullanılmaz hale gelebilir. Kendini temizleyebilen filtreler ise bir yıldan uzun süre kullanılabilmektedir. Elbette bu konuda düzenli kontrolün önemi yadsınamaz. Zaten bir süre sonra suyun tadı ve kalitesi alarm vermeye başlayacaktır. Su arıtma filtresi seçimi konusunda firmaların filtre takip desteği olması elzemdir. 

 

Sonuç olarak, su arıtma filtresi seçimi konusunda pek çok değişen vardır. İhtiyacınızı tespit ederek en iyi sonucu elde etmek mümkündür. Eğer bu konuda kararsızsanız, mutlaka uzman desteği alın. Aklınızdaki soruları gidererek daha isabetli bir tercih yapabilirsiniz.


Bu yazımız Buzsu Su Arıtma cihazları sponsorluğunda yayına alınmıştır. Kendilerine teşekkür ederiz. 

Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Tavsiye Yazı: En Popüler Elektrikli Ev Aletleri ve Küçük Mutfak Aletleri: Markalar, Modeller ve Fiyatlar
Tavsiye Yazı: Alkali su iyonizeri nedir? Nasıl Çalışırlar? En Çok Tavsiye Edilen Alkali Su İyonizeri Hangisi?
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazları nedir çeşitleri ve önemi markalar tavsiyeler
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı | En İyi Su Arıtma Cihazı


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
Bu yazıya henüz puan verilmemiş. Puan vermek istemezmisiniz ?

Yorum Gönder

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu Alanlar *