Ashburn/Virginia 05527896905
Sert Su , Yumuşatılmış Su

Sert Su , Yumuşatılmış Su

Sert Su ve Yumuşatılmış Su Nedir ? Hiç sert su veya yumuşak su duydunuz mu? Bazı kirleticileri içeren su arasındaki farktır. Bir belediye su kaynağından gelen suyun çoğu sert sudur. Belediye suyu mu kullanıyorsunuz? Evinizde her gün kullandığınız suyun yaşam şeklinizi etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Sert suyun günlük hayatınızı etkilemesinin altı yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Kireçli Su Nedir?

Sert su, (kireçli su) çözünmüş kalsiyum ve magnezyum bileşikleri içeren su için kullanılan terimdir. Bu terim ilk olarak Amerika'daki ilk yerleşimciler tarafından icat edildi. Bazı su yüzünden sabun sıkıp doğru değil, fakat bunun yerine curdy bir madde inşa giysileri yıkamak için “zor” fark ettiler.

Sert su en sık galon başına tahıl cinsinden ölçülür. Sertlik derecesi standardıdır:

Yumuşak (1.0 tane / galondan az)

Biraz Sert (1.0 ila 3.5 tane / galon)

Orta Derecede Sert (3.5 ila 7.5 tane / galon)

Sert (7.5 ila 10.5 tane / galon)

Çok Sert (10.5 ve Üzeri tane / galon)

Bu standart Amerikan Ziraat Mühendisleri Derneği (S-339) ve Su Kalitesi Derneği (WQA) tarafından geliştirilmiştir.

[caption id="attachment_332" align="alignnone" width="300"]Sert Su[/caption]

Sert Su 

Yumuşak Su Nedir?

Yumuşak su, sert suyun tam tersidir. Çözünmüş kalsiyum ve magnezyum bileşikleri olmayan sudur. Yumuşaklık genellikle sert suya alışkın insanlara ciltte "kaygan” hissedebilirken, gerçekte kaliteli sudur. Bu madde kapsamında yer alan bir tatlı su kaynağı pek çok faydaları vardır. Kalsiyum ve  Magnezyum 'un Birbirine Tutunarak Kireç Tabakası Oluşturmasına İzin Vermeyen BUZSU ULTRAMAG MANYETİK daire tipi kireç önleyici sizler için tavsiyemizdir.

“Yumuşak su, yıkarken sabunu cildinizden çıkarmaz” veya “Yumuşak su, kötü bir tada neden olan ve cildinizi kurutan tuzla doludur” gibi yumuşak suyla ilgili birçok efsane vardır. Bunlar gibi ifadeler gerçek değildir, bu makalede sert suyu keşfederken öğreneceksiniz.

Peki kireçli Su Kötü mü?

Belediye suyunu kullanan çoğu insan bir miktar sertlik yaşar ve bu nedenle birçoğu sert suyun etkilerini fark etmez çünkü onlar için normaldir. Gerçekte, evin içinde sert su kullanıldığında, çoğu zaman olumsuz etkiler yaratır. Aşağıda, sert suyun günlük bazda olumsuz yönde etkilediği 6 kategori bulunmaktadır, söylenenleri görünce şaşırabilirsiniz. Su yumuşa için buzsu ultramag manyetik kireç önleyici kullanabilirsiniz.

1. Sert Suyun Cilt ve Saç Üzerindeki Etkileri

Eskiden olduğu gibi ipeksi ve dolgun hissetmeyen kuru saçlar mı yaşıyorsunuz? Yoksa cildiniz ve saç deriniz kuru ve kaşıntılı görünüyor mu? Birçoğu bu sorunu fark eder ve saçları için daha fazla saç kremi veya ciltleri için daha fazla losyon kullanmaları gerektiğini varsayar. Ve zaman zaman bunlar çok gerekli olsa da, katkıda bulunan bir faktörün kullandığınız su olduğunu biliyor muydunuz?

Sert su yumuşak su vs devreye giriyor Bu. İnsanlar ilk kez yumuşak su denediğinde, ilk tepki genellikle “sabun çıkmıyor, yumuşak su sabunu çıkarır mı?” Bunun nedeni, yumuşak suyun sert su üzerinde sağladığı pürüzsüz ve kaygan hissine alışkın olmamalarıdır. Ama sana bir sır vereyim. sert su vücudundan sabun çıkarmaz.

Bu doğru! Sabunu yıkamaya çalışırken aldığı direnç hissi nedeniyle sabun kopuyormuş gibi hissetse de, gerçekte cildin üstünde bir film tabakası oluşturuyor. İşte bu yüzden – sert su, sabunda bulunan yağ asitleriyle reaksiyona giren ve etkili bir şekilde temizlenmeyen çözünmeyen kireç sabunları oluşturan pozitif yüklü iyonlarla (kalsiyum ve magnezyum) doldurulur.

Sonuç, cildinizde ve saçınızda bir birikme ve kireç tabakasıdır. Cilt kuruluğuna ve kaşıntıya neden olabilecek şey budur ve saç köklerinizin etrafındaki film hepimizin sevdiği ipeksi saç hissini azaltır.

Gördüğünüz gibi, sadece vücudunuza koyduğunuz suyun kalitesi değil, aynı zamanda vücudunuza koyduğunuz su da önemlidir.

2. Sert Suyun Ev Aletleri ve Sıhhi Tesisat Üzerindeki Etkileri

Yumuşak suya karşı sert su savaşı vücudunuzun sağlığı, konforu ve güzelliğinde durmaz, ancak şimdi sert suyun evinizdeki aletleri ve sıhhi tesisatları etkileme yollarına devam eder.

Sert sudaki kalsiyum ve magnezyum molekülleri ölçeklenmeye neden olur. Bu, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve kahve makineleri gibi borularda, musluklarda ve su kullanan cihazlarda geçerlidir. Bu ölçeklendirme genellikle verimlilik kaybına ve cihaz arızalarına katkıda bulunacaktır. Örneğin, kahve makinelerinde ısıtma bobinlerinin üstüne katmanlama veya bulaşık makineleri gibi makinelerde deliklerin ve su geçişlerinin tıkanması ve daha fazlası.

Sert su, temas ettiği tüm tesisatlar da ölçek oluşturmaya başlayacak ve 10 yıllık bir sürede bu katman birikebilir ve su akışında ve basıncında bir kayba neden olabilir. Sert suyun duş başlıkları ve diğer su musluklarının içindeki su portlarını tıkaması da yaygındır. Bu, duşta veya jetli küvette su basıncının ve akışının azalmasına neden olur.

Su Kalitesi Araştırma Vakfı (WQRF) tarafından yaptırılan ve Battelle Memorial Enstitüsü tarafından yürütülen bir 2009 araştırması, duş başlıklarının yumuşak su üzerinde iyi performans gösterdiğini, ancak sert su ile çalışanların akış hızlarının yüzde 75'ini 18 aydan daha kısa bir sürede kaybettiğini buldu. Sert suyu musluklardan geçirirken, musluklardaki süzgeçler 19 gün içinde tıkandı.

 

Yeni bir ev inşa eden insanlar için, yumuşak suyla başlamak, yepyeni sıhhi tesisatınızı ve cihazlarınızı koruyacak ve koruyacaktır.

3. Sert Suyun Sıcak Suya Etkisi (Tank ve Tanksız)

Yukarıda bahsedilen aynı çalışmada, su ısıtıcı ünitelerinin yumuşak su kullanırken fabrika verim derecelerini 15 yıl kadar koruduğunu keşfettiler. Sert su kullanıldığında ünitelerin verimliliği% 48'e kadar düşecektir.

Ölçek birikimi, elektrikli su ısıtıcılarının içindeki ısıtma elemanlarının ömrünü kısalttı ve sert su kullanan bazı tanksız su ısıtıcıları sadece 1,6 yıl sonra başarısız oldu.

4. Sert Suyun Bulaşık, Porselen ve Cam Üzerine Etkileri

Hiç bulaşık makinesinden şeffaf bir bardak çıkardınız mı ve yıkanamayan beyaz bir filmle kaplanmış gibi görünüyordu? Bu genellikle sert sudan kaynaklanır. Bu beyaz film aslında kazınan camdır, deterjan bu sonucu üreten sert su ile reaksiyona girer.

5. Sert Suyun Sabun ve Deterjanlarla Etkileri

Daha önce de belirtildiği gibi, sabun ve deterjanlar sert suya olumsuz tepki verir. Genellikle zengin ve köpüklü bir köpük oluşturmak yerine (olması gerektiği gibi), sert su ile kullanıldığında hoş olmayan ve lor benzeri bir pislik benzeri madde oluşturur. Öte yandan, yumuşak suyla zengin ve köpüklü bir köpük oluşturmak çok kolaydır ve çok daha az sabun gerektirir.

Sert su kullanırken, sert suyun olumsuz etkilerinin üstesinden gelmek için daha fazla sabun ve deterjan kullanılmalıdır. Ancak yumuşak su kullanıldığında, sabun ve deterjan kullanımı miktar olarak düşürülür. Daha az daha fazla olur.

6. Sert Suyun Giysi ve Kumaşlara Etkileri

Giysilerinizi yıkarken ve kuruturken renkler solmaya meyilli midir? Uçlar yıpranıyor ve kumaş çabuk yıpranıyor gibi görünüyor mu? Sert su katkıda bulunan bir faktör olabilir. Sıhhi tesisatınıza ve cihazlarınıza zarar veren aynı moleküller giysilerinize yıkanır, bu da kumaş ve kumaş için iyi değildir. Yumuşak su ile renkler ve malzemeler daha uzun ve daha parlak olma eğilimindedir.

 

Daha önce de belirtildiği gibi, yumuşak su kullanırken daha az deterjana ihtiyaç vardır. Aslında  deneysel bir araştırma yapılmış ve çamaşır makinelerinde yumuşatılmış suyun deterjan kullanımını %50 oranında azaltabileceği ve sıcak (100ºDERECE) su yerine soğuk (60ºDerece) suda yıkanmayı mümkün kılarak enerji tasarrufu sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Yumuşatılmış suyla yapılan soğuk su yıkamaları, lekeleri çıkarmak ve kumaşları beyazlatmak söz konusu olduğunda aynı veya daha iyi sonuçlar elde etti.

 

Yumuşak Su + Daha Az Deterjan + Daha Soğuk Sıcaklık = Daha İyi Sonuçlar için ürünlerimizi inceleyin

 

Sert Suyun Cilt Ve Saç Üzerindeki Etkileri Neler ?

Sonuç, cildinizde ve saçınızda bir birikme ve kireç tabakasıdır. Cilt kuruluğuna ve kaşıntıya neden olabilecek şey budur ve saç köklerinizin etrafındaki film hepimizin sevdiği ipeksi saç hissini azaltır.

Sert Suyun Ev Aletleri Ve Sıhhi Tesisat Üzerindeki Etkileri Neler ?

Sert su, temas ettiği tüm tesisatlarda ölçek oluşturmaya başlayacak ve 10 yıllık bir sürede bu katman birikebilir ve su akışında ve basıncında bir kayba neden olabilir. Sert suyun duş başlıkları ve diğer su musluklarının içindeki su portlarını tıkaması da yaygındır. Bu, duşta veya jetli küvette su basıncının ve akışının azalmasına neden olur.

Sert Suyun Sıcak Suya Etkisi Nedir ?

Yukarıda bahsedilen aynı çalışmada, su ısıtıcı ünitelerinin yumuşak su kullanırken fabrika verim derecelerini 15 yıl kadar koruduğunu keşfettiler. Sert su kullanıldığında ünitelerin verimliliği% 48'e kadar düşecektir.

Sert Suyun Bulaşık, Porselen Ve Cam Üzerine Etkileri Neler ?

Sert su kullanırken, sert suyun olumsuz etkilerinin üstesinden gelmek için daha fazla sabun ve deterjan kullanılmalıdır. Ancak yumuşak su kullanıldığında, sabun ve deterjan kullanımı miktar olarak düşürülür. Daha az daha fazla olur.

Sert Suyun Giysi Ve Kumaşlara Etkileri Neler ?

Daha önce de belirtildiği gibi, yumuşak su kullanırken daha az deterjana ihtiyaç vardır. Aslında deneysel bir araştırma yapılmış ve çamaşır makinelerinde yumuşatılmış suyun deterjan kullanımını %50 oranında azaltabileceği ve sıcak (100ºDERECE) su yerine soğuk (60ºDerece) suda yıkanmayı mümkün kılarak enerji tasarrufu sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.

Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Tavsiye Yazı: En Popüler Elektrikli Ev Aletleri ve Küçük Mutfak Aletleri: Markalar, Modeller ve Fiyatlar
Tavsiye Yazı: Alkali su iyonizeri nedir? Nasıl Çalışırlar? En Çok Tavsiye Edilen Alkali Su İyonizeri Hangisi?
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazları nedir çeşitleri ve önemi markalar tavsiyeler
Tavsiye Yazı: Su Arıtma Cihazı | En İyi Su Arıtma Cihazı


Bu yazıya puan vermek istermisiniz ?
1 Oy Kullanıldı: Yazı Puanı 5

Yorum Gönder

E-posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır. Zorunlu Alanlar *